top of page
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

מי המציא את הקוקטייל?

B.jpg

האזכור הראשון של המילה "קוקטייל" מתוארך לשנת 1798, כאשר היא הופיעה ב-Morning Post ו-Gazetteer הלונדוני. אבל זה לא הוגדר עד ה-13 במאי 1806, כאשר העורך של The Balance and Columbian Repository השיב למכתב של קורא מבולבל. אלו המילים המדויקות שלו:

"קוקטייל, אם כן, הוא משקה חריף ומעורר, המורכב ממשקאות חריפים מכל סוג שהוא, סוכר, מים וביטרים - הוא נקרא בשפה הוולגרית 'ביטר סלינג', והוא אמור להיות בחירה מצוינת, מכיוון שהוא הופך את הלב לנועז, באותו הזמן שהוא מסובב את הראש. נאמר גם שהוא מועיל מאוד למועמד הדמוקרטי: מכיוון שאדם שבלע כוס ממנו, מוכן לבלוע כל דבר אחר." - הארי קרוסוול

אבל מהיכן מקור המילה הזו?
האמת היא שאף אחד לא יודע בוודאות. כל מה שיש לנו זה תיאוריות, חלקן יותר סבירות וחלקן יותר מוזרות...


בואו נגלה ונדרג שמונה מהם לפי סדר האמינות, מהאפשרי ביותר ועד לסביר ביותר להיות המצאה שיכורה:

1. לפי היסטוריון האלכוהול דיוויד וונדריך, (וכן, זו עבודה אמיתית, מקנאים?) המילה "קוקטייל" הייתה כינוי סלנג למשקה אלכוהולי בתוספת ג'ינג'ר בסוף המאה ה-17 ותחילת המאה ה-18. והיא חייבת את שמו למנהג המוזר (בלשון המעטה) של הנחת פתיל ג'ינג'ר בקצה האחורי של הסוס לפני ניסיון למכור את החיה. סוחרים היו עושים זאת כדי 'להחיות' סוס זקן ולגרום לו להרים (To cock - באנגלית) את זנבו (Tail - באנגלית), שכן הדבר נתפס כסימן לחיה נמרצת ובריאה.
למשקאות ג'ינג'ר אלכוהוליים הייתה אותה השפעה 'תוססת' על אנשים, אז השם דבק. אבל למזלנו, הנגאובר הוא הדבר הגרוע ביותר שקוקטייל יכול לעשות לבני אדם!

2. שומרי טברנות מהתקופה הקולוניאלית היו מערבבים את טיפות האלכוהול האחרונות (Tailings - באנגלית) מכל החביות הכמעט ריקות שלהם לחבית אחת ומוכרים אותה בזול על ידי מזגית התמהיל הישר מהשפיץ של החבית (המכונה באנגלית Cock). הפטרונים כינו את התמהיל הזה לעתים קרובות "Cock-Tailings", שם שאולי נתן מקור למילה המודרנית.

3. המונח "Cock-Tail" התייחס לסוס מעורב בעל זנב מזדקר למעלה - כמו זנב של תרנגול. המשמעות ה'מעורבת' הזו התפשטה לאחר מכן למשקאות אלכוהוליים שלא היו עשויים מאלכוהול טהור.

4. השם פשוט מתייחס לכוח השיקום של ביטרים, תבלינים וסוכרים שיכולים, במילים אחרות, לשפר את רמת האנרגיות שלכם כמו לכזו של תרנגול קופצני! קוקטיילים נהגו להיות משקאות בוקר מעוררים ולא משקה שהייתם שותים בבר בערב.
הייתם מחליפים את הקפה שלכם בקוקטייל טוב ? ספרו לנו בתגובות!

5. המילה מגיעה מניו אורלינס, שם הרוקח המפורסם אנטואן-אמדיי פיישוד, הגיש משקאות קוניאק בכוסות ביצים, המכונות בצרפתית "קוקטייר". המונח הזה תפס במהירות את שמו של המשקה, והמילה הצרפתית המקורית עברה תחילה ל"קוקטיי" ולבסוף ל"קוקטייל". (דוגמא לתמונה https://le-coquetier.com/ )

6. קוק-אייל היה אייל אנגלי ישן ומתובל שנרקח עם תרנגול מבושל. בהחלט לא ידידותי לטבעונים. המונח הזה התפשט לאחר מכן למשקאות מעורבים אחרים והפך ל"קוקטייל".

7. המילה הומצאה על ידי מלחים אנגלים שבזמן שהותם במקסיקו, שמו לב שהמקומיים ערבבו משקאות עם שורש שנקרא "קולה דה גאלו" בספרדית, או "זנב תרנגול" באנגלית. לאחר מכן הם הביאו את השם לאנגליה, משם הוא התפשט במהירות לארה"ב ולשאר העולם.

8. נסיכה אצטקית בשם Xochitl, שהכינה משקה אלכוהולי מעורב לאורח אירופאי. שמה הושחת והפך ל"קוקטייל" על ידי המבקרים הזרים שלה.

למי מהם אתם מאמינים? בכל זאת, אף אחד לא יכול להוכיח שאתם טועים (בינתיים), למרות שהאפשרות הראשונה (עם התחת של הסוס, למקרה ששכחתם) היא זו עם הכי הרבה ראיות מאחוריה.


אז עכשיו כשאתם יודעים מאיפה באה המילה "קוקטייל", הגיע הזמן לקחת אתכם דרך היסטוריה של כמעט 225 שנה.

אז אם חשבתם על בר קוקטיילים לאירוע שלכם - אנחנו כאן בשבילכם!

20210910_135111_05.jpg
bottom of page